Unit Conditions
| Battery Health | 78% |
| used Duration | N/A |
| Scratches | No Scratches |
| Box | Without Box |
| dents | No Dents |
| sim Variant | Single SIM |
| Accessories With Device | Charger, Earphones, SIM Ejector Tool |
iPhone 8 plus 256Pre-owned
Gold| official| 256GB
৳14499 Tk
The Apple iPhone 8 Plus features a 5.5-inch Retina display, A11 Bionic chipset, and dual 12 MP cameras with Portrait Mode. With a 256GB storage option, Touch ID, and wireless charging, it offers premium performance in a classic design.
Status :
Out Of Stock
Warranty :
7 days replacement guaranty 6 month service warranty
256GB
3GB
Region:official
specifications
| Display Size | 5.5 inches |
| Display Type | Retina IPS LCD, True Tone, Wide Color (P3) |
| Display Resolution | 1080 x 1920 pixels, 401 ppi |
| Dimensions | 158.4 x 78.1 x 7.5 mm (6.24 x 3.07 x 0.30 inches) |
| Weight | 202 grams (7.13 ounces) |
| SIM | Nano-SIM |
| OS | iOS 11, upgradable to iOS 16 |
| Chipset | Apple A11 Bionic (10 nm) |
| Network | GSM, CDMA, HSPA, EVDO, LTE |
| Memory | 256GB storage, 3GB RAM (No card slot) |
| Main Camera | Dual 12 MP: Wide (f/1.8), Telephoto (f/2.8); 2x optical zoom, Portrait Mode, 4K video recording |
| Selfie Camera | 7 MP (f/2.2), 1080p video recording |
| Sensors | Touch ID, Accelerometer, Gyroscope, Proximity, Compass, Barometer |
| Battery Info | 2691 mAh Li-Ion, fast charging (50% in 30 minutes), Qi wireless charging |
| Other Features / Info | Water-resistant (IP67), Stereo speakers, NFC, Colors: Silver, Space Gray, Gold, Red |



